פרטיות המשתמשים במערכת ההפעלה Windows 10

למרות כל ההתפתחויות הטכנולוגיות של השנים האחרונות. לנו, המשתמשים, הפרטיות היא הנתון החשוב ביותר עליו אנחנו מעוניינים לשמור – במהלך השימוש במחשבים, במהלך הגלישה באינטרנט וכמובן במהלך השימוש בטלפון הסלולרי. כיצד מתייחסת מערכת ההפעלה Windows 10 לנושא הפרטיות? כל התשובות במדריך שלפניכם.

pri1

מאת: רותם כהן

בשנים האחרונות  אנחנו עדים לשדרוגים טכנולוגיים משמעותיים ששינו את החיים של כולנו. היום כמעט לכל אחד מאתנו ישנו טלפון חכם שמאפשר לנו להיות מחוברים 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. זאת כמובן במקביל למחשב הביתי והמחשב בעבודה.

תעבורת המידע הגדולה, הרצון לקבל את כל המידע בזמן אמת ומהפכת ה-Web 2.0 שבה הגולשים הם למעשה התוכן, הובילה לפגיעה ברמת הפרטיות שהכרנו וכיום משתמשים רבים מבקשים לקבל חזרה את השליטה על הפרטיות האישית.

במערכת ההפעלה Windows 10 נושא הפרטיות זוכה לדגש משמעותי שמבטיח כי רק מידע שתאשרו ישותף ולמעשה תוכלו להשתמש במערכת ההפעלה באופן מלא גם מבלי לפגוע ולו במעט ברמת הפרטיות שלכם.

הצהרת הפרטיות של חברת Microsoft

רגע לפני שנתמקד ברמת הפרטיות של מערכת ההפעלה Windows 10  חשוב שנפנה את תשומת ליבכם אל הצהרת הפרטיות של חברת Microsoft בה מפורטים כל המקרים השונים בהם נאסף מידע כלשהו בצורה אנונימית בעת השימוש במערכת ההפעלה, על מנת ללמוד את דרך השימוש במערכת ולספק שינויים ושדרוגים מתאימים בכדי לשפר את המערכת.

לחצו כאן על מנת לעיין בהצהרת הפרטיות המלאה של חברת Microsoft.

פרטיות המשתמשים במערכת ההפעלה Windows 10

במערכת ההפעלה Windows 10 נושא הפרטיות זוכה לחשיבות עליונה ואף נכלל כקטגוריה בתוך לוח הבקרה החדש של מערכת ההפעלה. בתוך קטגוריה זו ניתן להגדיר את כל הגדרות הפרטיות של כל חלק וחלק במערכת ההפעלה באופן נקודתי, אישי ופרטי.

כדי להגיע אל לוח הבקרה במערכת ההפעלה יש ללחוץ על כפתור התחל ולבחור באפשרות הגדרות.

pri2

בחלון שיפתח לפניכם בחרו באפשרות פרטיות אשר תופיע בין הקטגוריות השונות.

pri3

כעת, תופיע לפניכם רשימת הקטגוריות השונות בהן ניתן לשנות את הגדרות הפרטיות.

pri4

שימו לב! משלב זה תוכלו לשנות את הגדרות הפרטיות על פי בחירתכם האישית ולהתאים את הגדרות הפרטיות במערכת ההפעלה בצורה קלה ופשוטה.

בנוסף לכך, בשלבים הבאים נציג פעולות נוספות במערכת ההפעלה שיכולות להשפיע על הגדרות הפרטיות במערכת ההפעלה ונציג את משמעותן.

ביטול מזהה פרסום ייחודי

כולנו נתקלים בפרסומות באינטרנט ובאפליקציות. בחלק מהמקרים הפרסומות רלוונטיות אלינו ומעניינות אותנו ובחלק לא. במערכת ההפעלה Windows 10 משולבת אפשרות מזהה פרסום ייחודי שמאפשר לאפליקציות להציג בעבורנו פרסומות רלוונטיות בלבד ולהפוך אותן מגורם מטריד לגורם יעיל יותר שמספק לנו את הפתרונות להם אנו זקוקים.

אם אינכם מעוניינים להפעיל אפשרות זו, תוכלו להיכנס אל אפשרויות הפרטיות שהצגנו בסעיף הקודם ולבחור באפשרות כללי. בחלון שיופיע לפניכם בטלו את הפעלת הסעיף  – אפשר לאפליקציות להשתמש במזהה הפרסום שלי לחוויות על-פני אפליקציות.

pri5

אפשר ל-Windows להכיר אותך

מערכת ההפעלה Windows 10 לומדת את התנהגות המשתמש הפועל בה מתוך מטרה לשפר את מערכת ההפעלה ואת השירותים והמוצרים הנוספים.

כדי לבטל אפשרות זו, בחרו באפשרות "דיבור, סימון בדיוק והקלדה" מתוך תפריט הפרטיות שהצגנו בסעיף הקודם. בחלון שיפתח לפניכם בחרו באפשרות הפסק ללמוד אותי.

pri6

מניעת גישה לנתוני מיקום

אפליקציות רבות במערכת ההפעלה עושות שימוש בזיהוי מיקום המשתמש על מנת לספק חווית משתמש טובה יותר. אחת מהדוגמאות לכך היא אפליקציית מפות שמאפשרת למשתמש לקבל תצוגה מלאה של מפות באזורים שונים וכמובן גם להציג את מיקומו על המפה.

במידה ואתם מעוניינים לבטל את הגישה אל זיהוי המיקום במערכת ההפעלה תוכלו לבחור באפשרות "מיקום" בתוך תפריט "הגדרות הפרטיות". בחלון שיופיע לפניכם  תוכלו  לבטל כל אחת מהאפליקציות ממנה תרצו למנוע גישה לנתוני המיקום שלכם.

pri7

גישה לשימוש במצלמה ומיקרופון

במקביל להגבלת הגישה לנתוני המיקום, מערכת ההפעלה מאפשרת לנו המשתמשים לבחור גם אילו אפליקציות יוכלו לקבל גישה אל המצלמה המותקנת במחשב בין שמדובר במצלמה חיצונית הכוללת מיקרופון או במצלמה מובנת המשולבת במחשב נייד וכוללת מיקרופון מובנה.

כדי לשנות את הגדרות השימוש במצלמה זו תוכלו לבחור באפשרות "מצלמה" מתוך תפריט "הגדרות הפרטיות" ולאחר מכן להגדיר לאילו מהאפליקציות תתאפשר הגישה למצלמה.

pri8

בכדי לשנות את הגדרות המיקרופון תוכלו לבחור באפשרות "מיקרופון" ולהגדיר גם בה אילו אפליקציות יקבלו גישה לשימוש במיקרופון.

pri9

שיתוף מידע אודות עדכוני מערכת

מערכת ההפעלה Windows 10 מאפשרת למשתמשים ברשת מקומית לקבל את עדכוני המערכת באופן מהיר יותר ממחשבים אחרים בתוך הרשת במידה ואלו כבר הורידו אותם בעבר. כדי לאפשר למחשבים ברשת לפעול בתצורה זו משותף מידע אודות עדכוני המערכת בכל מחשב כברירת מחדל.

שימו לב! ביטול אפשרות זו עלולה להוביל לירידה במהירות הורדת העדכונים במערכת ההפעלה.

על מנת לבטל את אפשרות שיתוף המידע הנוגעת לעדכוני  המערכת תוכלו להיכנס אל תפריט הגדרות במערכת ההפעלה ולבחור באפשרות עדכון ואבטחה.

pri10

בחלון שיופיע לפניכם בחרו באפשרות Windows Update ולאחר מכן בחרו באפשרות אפשרויות מתקדמות.

pri111

כעת, בחרו באפשרות – בחר כיצד לקבל עדכונים

pri12

בחלון שיופיע לפניכם תוכלו לבטל את האפשרות על שיתוף עדכוני המערכת. אפשרות זו אומנם תמנע אפשרות של שיתוף מידע אודות עדכוני המערכת במערכת ההפעלה, אך תקטין גם את מהירות הורדת העדכונים.

pri13

לסיכום, מערכת ההפעלה Windows 10 מספקת לכם את כל הכלים להתאים את הגדרות הפרטיות בכל אופן שתרצו ומאפשרת לכם לשלוט בכל חלק במערכת ההפעלה בצורה קלה וברורה. למעשה מדובר באותו Windows שהכרתם – רק טוב יותר.

אהבתם? שתפו...Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on Twitter