מה עושים כשמשטח המגע במחשב הנייד הפסיק לעבוד?

המחשבים הניידים כבר כאן בהמוניהם ואנחנו יכולים לפגוש אותם בפגישות עסקים, באוניברסיטאות ואפילו בבתי קפה וברכבת. המחיר אטרקטיבי של השנים האחרונות לצד ההתפתחות הטכנולוגית הופכים אותם לזמינים יותר ויותר. אבל, מה בדיוק עושים כשמשטח המגע שמשמש לנו כעבר מפסיק לעבוד לפתע? כל התשובות במדריך שלפניכם.

1

במדריך של היום נלמד מה בדיוק אפשר לעשות כאשר משטח המגע שמשמש לנו כעכבר במחשב הנייד מפסיק לעבוד לפתע. אומנם, ישנה אפשרות שאכן מדובר בתקלה במשטח עצמו ותדרשו להחליפו – אבל ישנן לא מעט פעולות שתוכלו לבצע בעצמכם כדי לפתור את התקלה.  

מה קורה במערכת ההפעלה?

כאשר נתקלתם במצב שבו משטח העכבר שלכם חדל לפעול, הקפידו לבדוק תחילה מה קורה במערכת ההפעלה באותו הזמן. בדקו האם לחיצה על צירוף המקשים של מקש ALT+TAB מפעילה את תצוגת המשימות או לחיצה על כפתור התחל מציגה את תפריט ה-התחל.

במידה ומשטח העכבר מפסיק לפעול מיד לאחר כניסה למערכת ההפעלה או לחילופין בעת הפעלת תוכנה מסוימת מומלץ מאד לבדוק מה קורה במערכת בעת הכניסה או בעת הפעלת תוכנה מסוימת. חשוב לזכור שלמרות שמדובר בחלק מהמחשב הנייד עדיין מדובר ברכיב חומרה עם מנהל התקן ויתכן שתוכנות מסוימות מונעות ממנהל ההתקן לפעול ובכך משביתות כל משטח העכבר.

חברו עכבר חיצוני

היות ומשטח העכבר שלנו מפסיק לפעול אנחנו נדרשים להתמודד עם קושי חדש והוא ניווט במערכת ההפעלה. במצב שכזה כל פעולה של בדיקת הגדרות יכולה להפוך למסובכת במיוחד ותדרוש מאתנו להשתמש בכלי המקלדת הקיימים.

כדי לטפל בבעיה בצורה נוחה הקפידו לחבר עכבר חיצוני (חוטי או אלחוטי) אשר מתחבר למחשב בחיבור USB. עכברים אשר דורשים חיבור PS2 (חיבור עגול) לא יסייעו לנו  כאן פשוט משום שרוב המחשב הניידים אינם בעלי חיבור מסוג זה. חיבור עכבר אשר עושה שימוש בטכנולוגיית Blue Tooth אינו מומלץ שכן הוא עושה שימוש ברכיב ה-BT במערכת ההפעלה ויכול להשפיע על פעילות משטח העכבר.

בדקו את הגדרות העכבר במערכת ההפעלה

אחרי שיש בידינו עכבר מתפקד נוכל לבדוק את הגדרות העכבר במערכת ההפעלה. לשם כך נלחץ על כפתור התחל ונבחר באפשרות הגדרות.

בחלון שיופיע לפנינו נבחר באפשרות מכשירים.

כעת, יוצג לפנינו תפריט ההגדרות הנוגע להתקנים חיצוניים המחוברים למערכת ההפעלה. נבחר באפשרות עכבר ולוח מגע ותחת סעיף לוח מגע נוודא שלא מוגדרת האפשרות השהייה ארוכה אשר יכולה להוביל למצב שבו משטח העכבר יגיב לפעולות שנבצע רק לאחר זמן מה. במידה וזו האפשרות שמוגדרת שנו אותה להשהיה קצרה ובדקו את תגובת משטח העכבר.

במידה ופעולה זו לא סייע בפתרון הבעיה נלחץ על כפתור אפשרויות עכבר נוספות המופיעות בחלקו התחתון של החלון.

בחלון שיופיע לפניכם תוכלו לראות את מאפייני העכבר המופיעים מתוך מנהל ההתקן שלו. בחלק ממשטחי העכבר תוכלו לראות כי ניתן לבטל את פעילותו של משטח העכבר – במידה ואפשרות זו מבוטלת סמנו אותה והבעיה תיפתר לאלתר. במידה ואפשרות זו מסומנת בדקו ששאר ההגדרות אכן תואמות את שימושכם במשטח העכבר מבחינת מיקומי הכפתורים, תנועה על המשטח וכדומה.

בדוק את מנהל ההתקנים

במידה וחלון המאפיינים שהצגנו בסעיף הקודם אינו מוצג או שמע מוצגת לפניכם הודעת שגיאה קרוב לוודאי שהתקלה אינה בהגדרות העכבר במערכת ההפעלה אלא דווקא במנהל ההתקן שלו. כדי לבדוק את הנושא עלינו להגיש אל מנהל ההתקנים במערכת ההפעלה. כדי לטעון חלון זה נלחץ על סמל המחשב בשולחן העבודה מקש ימני ונבחר באפשרות מאפיינים.

בחלון שיופיע לפנינו נבחר באפשרות מנהל ההתקנים.

 

בחלון מנהל ההתקנים אתרו את סעיף עכברים והתקני הצבעה אחרים ובחרו בפריט שיופיע תחת סעיף זה. כעת, לחצו מקש ימני ובחרו באפשרות עדכן מנהל התקן.

בשלב זה מערכת ההפעלה תציג לפניכם את החלון הבא בו עליכם לבחור באפשרות חפש אוטומטית אחר תוכנת מנהל התקן מעודכנת. משלב זה מערכת ההפעלה תחפש מנהל התקן מעודכן ויהיה עליכם לפעול על פי ההנחיות המופיעות על המסך.

פנו לטכנאי חומרה

במידה וכלל הפעולות שהצגנו לא הצליחו לסייע לכם בפתרון הבעיה קרוב לוודאי שמדובר בתקלה חומרתית במשטח העכבר עצמו ועליכם לפנות לטכנאי מחשבים המתמחה בתחום תיקון מחשבים ניידים. פעולת הטכנאי תכלול בדיקה חשמלית של הרכיב עצמו והחלפתו במידת הצורך.

לסיכום, משטח העכבר הוא אמצעי נהדר לשליטה במערכת ההפעלה והוא מסיר מעלינו את הצורך להשתמש ברכיב חיצוני נוסף על מנת לשלוט במצביע העכבר. אבל, למרות היתרונות הרבים עדיין מדובר ברכיב חומרה, בעל הגדרות ומאפיינים שיכולים בקלות להשפיע על פעולתו.

המאמר נכתב בסיוע טל זולברג

 

אהבתם? שתפו...Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on Twitter