פונקציית IFERROR בתוכנת אקסל

בעת החזרת ערך שגוי מפונקציה בתוכנת אקסל יופיעו לרוב הביטויים N/A# או VALUE# אשר יתריעו באופן כללי על סוג התקלה הקיימת בחישוב הפונקציה. התוכנה אומנם מציגה את ההתרעה אך אינה מפרטת יתר על המידה. כיצד ניתן להציג הודעות שגיאה שונות במקרה בו הפונקציה נתקלה בתקלה? כל התשובות במדריך וגם טיפ למשתמשים מתקדמים בסיום.

מאת:רותם כהן

בזמן העבודה עם תוכנת אקסל אנו כותבים פונקציות רבות ומבצעים חישובים רבים. אך, הבעיה מתחילה כאשר אחד מהחישובים מניב תוצאה לא תקינה ותוכנת אקסלמציגה את אחת מהודעות השגיאה הבאות: ‎#N/A‏, ‎#VALUE!‎‏, ‎#REF!‎‏, ‎#DIV/0‎!‎‎‏, ‎#NUM‎!‎‏, ‎#NAME?‎‏ או ‎#NULL!‎ בתוכן התא. במרבית המקרים, יהיה קשה מאד למקד את מקור התקלה, במיוחד במקרים בהם פונקציות החישוב תלויות אחת בשניה ומובילות לתגובת שרשרת במסמך כולו .

איך מתחילים לטפל בתקלה ?

איך מתחילים לטפל בתקלה ?

הפיתרון לבעיות מסוג זה הוא שימוש בפונקציה  IFERROR אשר מקנה לנו את היכולת לבחור מה יהיה תוכן התא במקרה בו תהיה תקלה בעת חישוב הפונקציה המוגדרת. נוכל לבחור בטקסט שיופיע , מספר חלופי או כל נתון אחר שנרצה .


נוסחאת IFERROR

פונקציית IFERROR הינה פונקציית התניה המקנה למשתמש את היכולת לבחור אילו נתונים יוצגו במקרה של תקלת חישוב (כלומר הפונקציה החזירה ערך שגיאה) ואילו נתונים יוצגו במידה והחישוב עצמו לא מציג הודעת שגיאה.

מבנה הפונקציה מוגדר באופן הבא:

=IFERROR(נתון שיוצג במקרה של שגיאה,נתון שיוצג במידה והחישוב תקין)

בפועל עלינו להקליד את פונקציות החישוב בתוך פונקציות IFERROR עצמה בחלק המוגדר לנתון אשר יוצג במידה וחישוב תקין. באופן שכזה, במידה ולא קיימת תקלה בחישוב הפונקציה תוצג לפנינו תוצאת החישוב של הפונקציה שהגדרנו ואילו במידה ותופיע תקלה בחישוב הנוסחא תציג עבורנו נוסחאת IFERROR את הודעת השגיאה שציינו .

על מנת להמחיש את דרך השימוש בפונקציה נשתמש בדוגמא הבאה – בה נבצע חישוב של חיבור התאים A1 ו A2 ונגדיר כי במידה ותוצאת חישוב זו תניב הודעת שגיאה נרצה לציין כי עלינו לבדוק את נתוני התאים בתאים A1 וA2.

על מנת להמחיש את דרך השימוש בפונקציה נשתמש בדוגמא הבאה – בה נבצע חישוב של חיבור התאים A1 ו A2 ונגדיר כי במידה ותוצאת חישוב זו תניב הודעת שגיאה נרצה לציין כי עלינו לבדוק את נתוני התאים בתאים A1 וA2.

במידה ונבחר להחליף נוסחאת החיבור בחיפוש באמצעות פונקציית VLOOKUP לערך שאינו מופיע במערך הנתונים נקבל שגיאה. אך , היות ובחרנו להשתמש בנוסחאת IFERROR יוצג תוכן השגיאה שהגדרנו בפונקציה עצמה.

במידה ונבחר להחליף נוסחאת החיבור בחיפוש באמצעות פונקציית VLOOKUP לערך שאינו מופיע במערך הנתונים נקבל שגיאה. אך , היות ובחרנו להשתמש בנוסחאת IFERROR יוצג תוכן השגיאה שהגדרנו בפונקציה עצמה .


טיפ למשתמשים מתקדמים – נוסחאת ISERROR

לעיתים, נרצה לבצע בדיקה נקודתית לגבי פונקציה מסויימת ולבדוק האם תחזיר ערך שגיאה או לא טרם שילובה במסמך עצמו. בכדי לבצע בדיקות מסוג זה עלינו להשתמש בפונקציה ISERROR אשר כל תפקידה יהיה לבצע חישוב של הפונקציה ולציין עבורנו האם הנוסחא אכן מחזירה ערך שגיאה או לא. במידה והנוסחא אכן מחזירה ערך שגיאה תציג הפונקציה את הביטוי TRUE ובמידה ולא יוצג הערך FALSE.

מבנה הפונקציה מוגדר באופן הבא:

=ISERROR(הפונקציה אותה נרצה לבדוק)

בכדי להמחיש את דרך השימוש בפונקציה נשתמש בדוגמא הבאה ונבדוק האם החישוב שהגדרנו בדוגמא הקודמת יציג ערך שגיאה או לא.

בכדי להמחיש את דרך השימוש בפונקציה נשתמש בדוגמא הבאה ונבדוק האם החישוב שהגדרנו בדוגמא הקודמת יציג ערך שגיאה או לא.

במקרה זה הביטוי אכן הניב הודעת שגיאה והפונקציה הציגה ערך TRUE .


כך נוכל צמצם את הופעת ביטויי השגיאה על ידי שימוש בפונקציית IFERROR בתוכנת אקסל

נתקלתם בתקלה בעת ביצוע המדריך ? לא הצלחתם להגיע לתוצאה המבוקשת ? מעוניינים במדריך על נושא כלשהו שלא קיים בבלוג?

הגיבו עכשיו במערכת התגובות כאן בבלוג או קפצו לבקר אותנו בעמוד ה Facebook שלנו , בערוץ ה YouTube או במערכת MSA .

ועד לפעם הבאה .

Stay Tuned

רותם

 

אהבתם? שתפו...Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on Twitter

תגובה אחת “פונקציית IFERROR בתוכנת אקסל

 1. אודי

  באמת פונקציה שימושית.

  אני נתקלתי בה כאשר רציתי להציג את ממוצע כלשהו של תקציב עבור החודשים שנותרו (ולא אלו שחלפו) וכאשר כל החודשים מולאו לא רציתי שיוצג #div/0! אלא "כל החודשים מולאו".

  תודה !

  שלום אודי ,

  שמחנו לעזור וכמובן שאם אתה זקוק לסיוע או מדריך בכל שאלה – אנחנו כאן .

  המשך יום טוב

  רותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *