מנגנון חתירה למטרה בתוכנת אקסל–מדריך למשתמש

כאשר יש בידינו משווה ותוצאה אנחנו נמצאים במצב האופטימלי. אבל , מה נוכל לעשות בשלב בו עלינו לשנות את התוצאה ? כיצד נוכל לדעת אילו איברים במשוואה יהיה עלינו לשנות על מנת להגיע לתוצאה המבוקשת ? בדיוק כאן נכנס לפעולה מנגנון חתירה למטרה המבצע עבורנו את כל העבודה השחורה.

מאת : רותם כהן

נתונים הם לרוב מספרים יבשים אך אנו יכולים לשנות את היחס בינהם על מנת להגיע לתוצאה המבוקשת . בין אם מדובר בשינוי התוצאה עצמה או שינוי באחד מהאיברים בנוסחא על מנת לשמור על התוצאה הקיימת יהיה עלינו לבצע חישובים רבים ונסיונות רבים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה .

איך ניתן לקבוע את כמות ההחזר החודשי ולהתאים את שאר הנתונים בקלות ?

איך ניתן לקבוע את כמות ההחזר החודשי ולהתאים את שאר הנתונים בקלות ?

בדיוק כאן נכנס לפעולה מנגנון חתירה למטרה המאפשר לנו לשנות את אחד מהפרמטרים במשוואה כולל התוצאה לכל נתון שנבחר וזאת על ידי שינוי בפועל של אחד מהאיברים בנוסחא. אין צורך לבצע כמויות גדולות של חישובים על מנת למצוא את התוצאה המבוקשת – ניתן פשוט להגדיר ואקסל תעשה עבורנו את השאר.


מנגנון חתירה למטרה בתוכנת אקסל–מדריך למשתמש

על מנת להשתמש במנגנון חתירה למטרה ניתן לפעול על פי ההנחיות הבאות:

1.פתחו את המסמך המכיל את הנוסחא המבצעת את החישוב בו אתם מעוניינים .

פתחו את המסמך המכיל את הנוסחא המבצעת את החישוב בו אתם מעוניינים .

שימו לב! בדוגמא זו אנו משתמשים במסמך המכיל חישוב תשלומי משכנתא על ידי שימוש בנוסחאת PMT.

2.במסמך עצמו ניתן לראות כי החיוב החודשי עומד על 2492.99 שקלים. אנו מעוניינים להגיע לרמה בה ההחזר החודשי עומד על 3000 שקלים .

אנו מעוניינים להגיע לרמה בה ההחזר החודשי עומד על 3000 שקלים .

היות ואין בידינו יכולת להשפיע על הריבית אותה מציע הבנק נרצה לבדוק איזה מספר חודשים נצטרך לחלק את המשכתנא על מנת להגיע להחזר המבוקש. לכן נפנה אל מנגנון חתירה למגע על ידי מעבר ללשונית נתונים ולחיצה על כפתור ניתוח מה-אם > חתירה למטרה .

היות ואין בידינו יכולת להשפיע על הריבית אותה מציע הבנק נרצה לבדוק איזה מספר חודשים נצטרך לחלק את המשכתנא על מנת להגיע להחזר המבוקש. לכן נפנה אל מנגנון חתירה למגע על ידי מעבר ללשונית נתונים ולחיצה על כפתור ניתוח מה-אם - חתירה למטרה .

3. בחלון שיפתח לפנינו עלינו להגיע מהו התא בו נרצה לערוך את השינוי ונגדיר מהו. נתון נוסף וחשוב הוא איזה תא נרצה לשנות על מנת להגיע לתוצאה הרצויה .כלומר , אנו מעוניינים לשנות את הנתונים בתא B5 המכיל את ההחזר החודשי ולשם כך נהיה מוכנים לשנות את כמות החודשים בהם נחזיר את ההלוואה הנמצא בתא B3. לאחר בחירת הנתונים יש ללחוץ על מקש ENTER

בחלון שיפתח לפנינו עלינו להגיע מהו התא בו נרצה לערוך את השינוי ונגדיר מהו. נתון נוסף וחשוב הוא איזה תא נרצה לשנות על מנת להגיע לתוצאה הרצויה .כלומר , אנו מעוניינים לשנות את הנתונים בתא B5 המכיל את ההחזר החודשי ולשם כך נהיה מוכנים לשנות את כמות החודשים בהם נחזיר את ההלוואה הנמצא בתא B3. לאחר בחירת הנתונים יש ללחוץ על מקש ENTER

4.כעת תוצג לפנינו התוצאה הרצויה והשינוי הדרוש על מנת להגיע אליה .

כעת תוצג לפנינו התוצאה הרצויה והשינוי הדרוש על מנת להגיע אליה .


אני מקווה שלמדתם איך לתת לאקסל לעשות את העבודה הקשה עבורכם עם מנגון חתירה למטרה

נתקלתם בתקלה בעת ביצוע המדריך ? לא הצלחתם להגיע לתוצאה המבוקשת ? מעוניינים במדריך על נושא כלשהו שלא קיים בבלוג או סתם לשוחח איתנו ? הגיבו עכשיו במערכת התגובות כאן בבלוג, קפצו לבקר אותנו בעמוד ה Facebook שלנו , בערוץ ה YouTube או במערכת MSA והישארו מעודכנים על ידי הצטרפות RSS שלנו !

ועד לפעם הבאה.

Stay Tuned

רותם

 

אהבתם? שתפו...Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on Twitter

5 תגובות “מנגנון חתירה למטרה בתוכנת אקסל–מדריך למשתמש

 1. איתן בינשטיין

  כאשר אני מנסה לפתור ככה פונקציה אני מקבל בערך המשתנה מסםפר שלילי כאשר יש בוודאות תוצאה הנותנת מספר חיוב. השאלה שלי האם ניתן לתת תנאים על הgoal seek כמו למש תשובה חיובית בלבד ודיוק לערך הפונקציה ( למשל כמה קרוב לערך שיעצור)
  תודה

 2. kobi adler מאת

  שלום מאיר,

  בדקתי עבורך את הנושא ולצערי לא אפשרי שהוא יציג כמה אפשרויות.

 3. מאיר

  האם ישנה דרך להציג יותר מפתרון אחד דהיינו אפ קיימים מספר אפשרויות להגיע למטרה איך אני מגדיר לאקסל להציג לי את כל האפשרויות?

 4. http://

  rתודה רותם!

  שלום אייל,

  שמחתי לעזור ! אם יש לך משוב אודות הבלוג או שתרצה לשתף אותנו ברעיון כלשהו נשמח לשמוע אודותיו בכתובת v-53bls@mssupport.microsoft.com 

  המשך יום טוב

  רותם

   

   

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *