IMAP, POP ומה שבינהם– מדריך לסוגים השונים של חשבונות הדואר

כולנו משתמשים בדואר אלקטרוני. בין אם מדובר בעבודה או בבית השימוש בדואר אלקטרוני הפך למשימה יום יומית. קיימים מספר סוגים שונים של חשבונות דואר ולכל אחד יתרונות וחסרונות שונים. היום, נלמד קצת על כל אחד מסוגי החשבונות הנפוצים ונראה כיצד אנו יכולים לדעת מהו סוג החשבון בו אנו משתמשים .

מאת: רותם כהן

דואר אלקטרוני היא אחת מדרכי התקשורת הנפוצות בעולם.  אנו שולחים הודעות לעמיתים לעבודה , למשפחה בחגים ולעיתים אף לעצמנו במידה ואנו מעוניינים לשמור מידע מסויים או קובץ כלשהו. כל אחד מאיתנו מחובר לספקית דואר אלקטרוני שונה המספקת לנו את תיבת הדואר ואת הסיסמא לחיבור אליה ומכך גם נגזרת כתובת הדואר שלנו .

דואר אלקטרוני – אחת מדרכי התקשורת הנפוצות בעולם.

דואר אלקטרוני – אחת מדרכי התקשורת הנפוצות בעולם.

בין חברות שונות ניתן לראות הבדלים שונים בסוגי החשבון וביתרונות השונים שכל אחד מהם מציע . היום נלמד על מבנה תיבת הדואר ונציג כמה סוגי חשבונות נפוצים .


כיצד בנויה כתובת דואר אלקטרוני?

כתובת דואר אלקטרוני מורכב משני חלקים ובינהם סימן מפריד בצורת שטרודל – @ . החלק המופיע לפני הסימן הוא למעשה שם המשתמש שלכם בשרת הדואר של ספקית החשבון. החלק המופיע לאחר סימון ה @ הוא כתובת השרת שלכם .

לדוגמא  במקרה בו הכתובת היא Blog@mail.com שם המשתמש שלכם יהיה Blog  ויהיה עליכם להתחבר אל שרת הדואר שלכם בכתובת mail.com עם שם המשתמש והסיסמא בכדי לצפות בדואר שלכם .

כאשר אנו שולחים הודעת דואר אלקטרוני שרת הדואר שלנו אשר שולח את ההודעה בפועל ומחפש את השרת על פי החלק המופיע אחרי סימן ה – @ . כאשר הוא מוצא את השרת הוא מבקש להעביר את ההודעה לתיבה ספציפית בשרת זה הרשומה על שם המשתמש המופיע לפני סימן ה @ .

מרגע זה בכל תקלה שקיימת כדוגמת עומס בשרת הדואר או לחילופין תיבה שאינה קיימת ישיב שרת הדואר עצמו בהודעת דואר אלקטרוני אשר תגיד אל המוען והוא למעשה יקבל הודעת התראה מהשרת


חשבון POP3

חשבון POP3 הוא חשבון דואר בוא מתבצע הליך קבלת דואר בשלושה שלבים; תוכנת הדואר פונה אל השרת על פי ההגדרות , ברגע ב נוצר חיבור המערכת מבצעת אימות של המשתמש על פי שם המשתמש והסיסמא השמורים בהגדרות החשבון ולאחר הליך האימות ההודעות מועברו משרת הדואר של ספקית החשבון אל תיבת הדואר הנכנס בתיבת הדואר .

בסוג חשבון זה ההודעות עצמן נשמרות על המחשב האישי בתוך קובץ הנתונים של תוכנת הדואר ונמחקות מהשרת . קיימת אפשרות לשמירת עותק של ההודעות על השרת – בחירה באפשרות זו תשכפל את ההודעות בשרת ותוריד את ההודעות המועתקות על המחשב המקומי.

החיסרון המשמעותי בשימוש בחשבון זה הוא העובדה כי לא נשמר גיבוי של ההודעות בשרת הדואר אלא במידה ונבחרה האפשרות להשארת עותק על השרת. אך , גם בעת שימוש באפשרות זו במידה ומשתמש יתחבר לתיבה ללא הגדרה זו הוא יוריד את כל הודעות המקור ולמעשה ירוקן את התיבה בשרת הדואר .


חשבון IMAP

חשבון IMAP שונה לחלוטין מחשבון POP3. בחשבון זה המידע עצמו אינו מורד מהשרת אל תוכנת הדואר אלא מבוצע סינכרון של המידע כל העת. משמעות הדבר פשוטה – המידע נמצא בכל מקום בו מוגדר החשבון בכל נקודת זמן.

ניתן להגדיר את החשבון כמה וכמה פעמים בכמה מחשבים שונים כאשר בכולם יופיע אותה המידע והוא יתעדכן בכל פעם שנבצע פעולה כלשהי. היתרון המשמעותי של השימוש בחשבון IMAP הוא היכולת לסנכרן את המידע בין כמה וכמה מחשבים שונים הנמצאים במיקומים שונים .

החיסרון המשמותי בשיטה זו היא תלותיות בחיבור אינטרנט קבוע על מנת לצפות בהודעות גם במידה ואינכם מעוניינים לשלוח או לקבל הודעות .


חשבון Exchange

חשבון Exhcnage מחובר של שרת Exchange שהוא שרת דואר אירגוני המכיל תיבות דואר רבות ומיועד לרוב לשירות עסקי. בשרת Exchange כל ההודעות מגיעות אל שרת דואר אחד ומחולקות על פי התיבות הרבות המצויות בו .

היות ומדובר בשרת דואר אירגוני קרוב לוודאי כי תיתקלו בסוג חשבון זה בעבודה כאשר לכם ולכל שאר העובדים יהיו כתובות עם שם שרת זהה. השרת מאפשר יתרונות רבים למשתמשים בו במקום העבודה כמו יכולות שיתוף מידע , ניהול תיבתות על ידי משתמשים וכדומה.

כל הליך ניהול תיבות הדואר , ההרשאות וכדומה מבוצע על ידי איש הרשת באירגון ולכן הודעות שגיאה הקשורות לנושאים מסוג זה תחת שרת Exhcnage צריכות להיבדק מול איש הקשר באירגון .

לרוב , תתאפשר גישה אל חשבונות הדואר מתוך אתר אינטרנט יעודי או מערכת Outlook Web Access


כיצד אני יכול לדעת באיזה סוג חשבון אני משתמש ?

כדי לראות את סוג החשבון המוגדר בתוכנת Outlook יש לפעול על פי השלבים הבאים :

1.פתחו עת תוכנת Outlook ולחץ על קובץ > הגדרות חשבון > הגדרות חשבון

פתחו עת תוכנת Outlook ולחץ על קובץ - הגדרות חשבון - הגדרות חשבון

2.בחלון שיפתח לפניכם תוכלו לראות את סוג החשבון אל מול כתובת הדואר שלכם .

בחלון שיפתח לפניכם תוכלו לראות את סוג החשבון אל מול כתובת הדואר שלכם .


נתקלתם בתקלה בעת ביצוע המדריך ? לא הצלחתם להגיע לתוצאה המבוקשת ? מעוניינים במדריך על נושא כלשהו שלא קיים בבלוג או סתם לשוחח איתנו ? הגיבו עכשיו במערכת התגובות כאן בבלוג, קפצו לבקר אותנובעמוד ה Facebook שלנו , בערוץ ה YouTube או במערכת MSA והישארו מעודכנים על ידי הצטרפותRSSשלנו !

ועד לפעם הבאה.

Stay Tuned

רותם

 

אהבתם? שתפו...Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *