הכל על מקודדים ו Codec

מי מאיתנו לא נתקל במצב בו ביקש לצפות בסרטון כלשהו ונתקל בהודעה המתריעה כי לא קיימים מקודדים מתאימים במחשב או שהמסך כולו מוצג בירוק במקום הסרטון המבוקש? מהם מקודדים ? איך יודעים איזה מקודד מתאים לאיזה קובץ ? וכיצד ניתן להשיג את מבוקשנו ולצפות בסרטון ללא תקלות ? כל התשובות במדריך .

מאת: רותם כהן

ככל שהטכנולוגיה צועדת קדימה כך גודלות הדרישות שלנו להציג את התכנים שלנו בכל מקום ; בטלויזיה , במחשב ואפילו בטלפון הנייד . על מנת לאפשר לנו להציג את התכנים בכל פלטפורמה זמינה עלינו לדאוג לכל אחת מהפלטפורמת ולוודא כי ביכולתה להציג את התכנים בצורה המהירה והאיכותית ביותר .

הנגן אינו תומך בסוג הקובץ או ב Codec - לאן ממשיכים מכאן ?

הנגן אינו תומך בסוג הקובץ או ב Codec – לאן ממשיכים מכאן ?

בדיוק לשם כך נוצרו המקודדים . המקודדים , מקנים למערכות ההפעלה השונות תמיכה בפורמטים שונים של קבצי וידאו ואדיו ומאפשרים למעשה הצגה של מגוון רחב של קבצי וידאו אשר אינם נתמכים בבסיסי מערכת ההפעלה . היות והמקודדים הם קבצים חיצוניים למערכת ההפעלה ניתן לעדכן אותם בכל פעם וכך לאפשר למערכת ההפעלה להיות מעודכנת ביכולת להציג פורמטים שונים של קבצי וידאו ואודיו.

המקודדים מגיעים לרוב בחבילות מקודדים הכוללת כמה סוגי מקודדים ומפענחים אשר מותאמים לכמה סוגי קידוד שונים של קבצי אודיו ווידאו בינהם קידוד DIVX , XVID , AC3 וכדומה .

המקודדים עצמם מיועדים לדחיסה של קבצים קיימים בפורמט אליו הם מותאמים כמו למשל דחיסת קובץ WAV לפורמט MP3 במטרה להקטין את נפחו על מנת שנוכל לשלוח אותו למשתמשים נוספים על גבי רשת האינטרנט בקלות ובמהירות מבלי לבזבז משאבים מיותרים . מנגד, עומדים המפענחים הנמצאים בחבילות המקודדים אשר תפקידם לפענח את תוכן הקובץ המקודד ולהציג את תוכנו על פי הדחסיסה שבא נדחס –למשל הצגת קובץ AVI המקודד בפורמט XVID ומציג סרט וידאו באורך שעה וחצי באיכות גבוהה כאשר גודל הקובץ אינו עולה על 700MB

קבצים דחוסים הדורשים שימוש במקודדים לא תמיד יציגו סיומת קובץ ייחודית ויתכן ואף יופיעו בסיומות מוכרות כמו WMA  , AVI וכדומה . לכן , מומלץ לוודא כי כל העת מותקנת במערכת חבילת מקודדים מקיפה ומעודכנת .

חשוב לציין  כי ככל שמערכת ההפעלה המותקנת על המחשב חדשה יותר כך היא כוללת בתוכה מגוון רחב יותר של מקודדים ובשל תמיכה בקבצי וידאו ואדיו שונים ומגוונים .מערכת ההפעלה Windows 7 היא מערכת ההפעלה המעודכנת ביותר מבחינת מקודדים ותמיכה בקבצי וידאו ואודיו בפורמטים שונים .


מקודדים – הורדה והתקנה

שימו לב ! המקודדים הבאים המוצגים אינם מיוצרים על ידי חברת מיקרוסופט ולכן ההורדה והשימוש בהם הוא על אחריות המשתמש בלבד – לקבלת מידע וסיוע בנושא זה תוכלו לפנות אל יצרני המקודדים או אל מערכת MSA .

שימו לב! היות ומדובר בתוכנות צד ג’ ייתכן והן מכילות פרסומים וסרגלי כלים שיותקנו אוטומטית.כמו כן , בכל שלב בו קיימת תקלה לאחר התקנת המקודדים ניתן לבצע שיחזור מערכת על מנת לחזור לשלב שקדם להתקנת המקודדים


מקודדים – הסרה

לעיתים , קיימות התנגשויות בין חבילות מקודדים שונות . במצב שכזה עלינו לבצע הסרה של חבילות המקודדים ולהתקינן מחדש . כמו כן יתכן ונרצה להסיר גרסא ישנה של חבילת מקודדים על מנת להתקין חבילת מקודדים חדשה או גרסא מתקדמת יותר של החבילה הקיימת .

על מנת להסיר את אחת מחבילות המקודדים המותקנות על המחשב יש לפעול על פי ההנחיות הבאות:

1.לחצו על התחל > לוח הבקרה

לחצו על התחל - לוח הבקרה

2.בתוך לוח הבקרה חפשו את אפשרות תוכניות ותכונות

בתוך לוח הבקרה חפשו את אפשרות תוכניות ותכונות

שימו לב ! משתמשי Windows XP עליכם ללחוץ לבחור בהסרה והוספה של תוכניות

3.בחרו בחבילת המקודדים שאתם מעוניינים להסיר ולחצו על כפתור הסר

בחרו בחבילת המקודדים שאתם מעוניינים להסיר ולחצו על כפתור הסר


זה הכל להפעם חברים , אומנם זהו מדריך קצר אך הוא מלמד אותנו הכל על מקודדים ו Codec ויסייע לכם במידה ותיתקלו בתקלות הדורשות מקודדים .

נתקלתם בתקלה בעת ביצוע המדריך ? לא הצלחתם להגיע לתוצאה המבוקשת ? מעוניינים במדריך על נושא כלשהו שלא קיים בבלוג?

הגיבו עכשיו במערכת התגובות כאן בבלוג או קפצו לבקר אותנו בעמוד ה Facebook שלנו , בערוץ ה YouTube או במערכת MSA .

ועד לפעם הבאה .

Stay Tuned

רותם

אהבתם? שתפו...Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on Twitter

תגובה אחת “הכל על מקודדים ו Codec

 1. http://

  שלום,

  אני מנסה כבר זמן רב להפעיל קובץ בעל קודאק .asx אך ללא כל הצלחה.

  אשמח לקבלת עזרה בנושא.

  בכל הכתבה לא הוזכר הקודאק הזה.

  תודה בכל אופן – כתבה נהדרת.

  שמחנו לעזור שלומי – במידה והתקלה עדיין קיימת רק בקבצים מסוג זה אמליץ לך לבדוק האם קיים מכנה משותף לקבצים כמו למשל האתר ממנו הם הורדו .

  כמו כן תוכל לבצע בדיקה של ניגון קבצי ASX תקינים על ידי בדיקה של הרצת הקבצים במאמר הבא – http://support.microsoft.com/kb/316992 

  המשך יום טוב

  רותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *