לפני שמתקינים – הכינו את מחשבכם ל-Windows 10

Windows 10 שהושקה לא מזמן מאפשרת לנו לשדרג את מערכת ההפעלה שלנו למערכת הפעלה חדשה, יציבה ונוחה בהרבה. אבל בדומה לכל שדרוג של מערכת ההפעלה, אנחנו צריכים לוודא שרכיבי החומרה שלנו מותאמים למערכת ההפעלה החדשה. אז מאיפה מתחילים?

driver-1

מאת: רותם כהן

רגע לפני שאנחנו מתחילים בהליך השדרוג של כל מערכת הפעלה, עלינו לוודא שלרכיבי החומרה שמותקנים במחשב שלנו יש את מנהלי ההתקן הזמינים. זאת על מנת שיאפשרו לנו לעבוד איתם גם תחת מערכת ההפעלה החדשה באופן רציף ולהפיק מהם את התוצאות הטובות ביותר.

במדריך של היום נלמד תחילה מהם מנהלי התקן, למה אנחנו צריכים אותם ואיך בדיוק אפשר לוודא שלרכיבי החומרה שלנו ישנם מנהלי התקן שמותאמים למערכת ההפעלה החדשה – Windows 10.

מהם מנהלי התקן ולמה אנחנו צריכים אותם?

מנהלי התקן הם סט של הוראות אשר מעניקות למערכת ההפעלה יכולת לתפעל את רכיבי החומרה השונים המותקנים באופן פיזי במחשב כמו כרטיס מסך, כרטיס קול וכרטיס רשת. אותם מנהלי התקן מפותחים על ידי יצרני החומרה ומותקנים על גבי מערכת ההפעלה.

חשוב לציין כי מערכת ההפעלה Windows 10 מתקינה באופן אוטומטי בעת השדרוג את מנהלי ההתקן של רכיבי החומרה אשר עומדים בדרישות המערכת. יתכן ומערכת ההפעלה תזהה את הרכיבים ואף תאפשר לכם להשתמש בהם באופן חלקי או אפילו באופן מלא, אך על מנת להפיק מאותם רכיבי חומרה את המיטב וכמובן לקבל שליטה מלאה (בדומה לאופן שהייתם רגילים במערכת ההפעלה הקודמת שלכם), חשוב לוודא שכלל מנהלי ההתקן אכן מותקנים.

ישנם מקרים בהם יצרני החומרה משחררים מנהלי התקן לרכיבי חומרה שונים בשלבים מאוחרים יותר, ועל כן תוכלו להסתייע בהנחיות שמופיעות במדריך זה.

שימו לב! הליך הורדת והתקנת מנהלי ההתקן הינו על אחריות המשתמש בלבד ומומלץ להסתייע במערך התמיכה של יצרני התמיכה.

לפני שמתחילים – דרישות מערכת

רגע לפני שנלמד איך להכיר את רכיבי החומרה במחשב שלנו וכמובן ללמוד איך מוצאים את מנהלי ההתקן המתאימים. חשוב שנתעכב לרגע על דרישות המערכת של מערכת ההפעלה אשר מגדירות אילו רכיבי חומרה צריכים להיות מותקנים במחשב שלכם על מנת שתוכלו להתקין את מערכת ההפעלה Windows 10.

דרישות המערכת:

  • מעבד: מעבד של 1 ג'יגה-הרץ (Ghz) או יותר או .SoC
  • זיכרון RAM: 1 ג'יגה-בייט עבור גרסת Bit32 או 2 GB עבור גרסת Bit
  • נפח דיסק קשיח: 16 ג'יגה-בייט עבור מערכת הפעלה בגרסת Bit32 או 20GB עבור גרסת Bit
  • כרטיס מסך: כרטיס מסך תומך DiretX9 ומעלה עם מנהל התקן 1.0 WDDM.
  • תצוגה: 800X600 ומעלה.

איך אפשר לדעת אילו רכיבי חומרה מותקנים במחשב?

כדי לדעת אילו רכיבי חומרה מותקנים במערכת ההפעלה עליכם ללחוץ מקש ימני על סמל המחשב בשולחן העבודה ולבחור באפשרות מאפיינים.

driver-2

בחלון שיפתח לפניכם בחרו באפשרות מנהל ההתקנים שתופיע בפינת המסך.

driver-3

כעת יוצגו לפניכם כל רכיבי החומרה המותקנים במחשב אשר זוהו על ידי מערכת ההפעלה.

driver-4

איך מוצאים את מנהלי ההתקן?

בשלב זה נדרש לחפש את מנהלי ההתקן של ההתקנים המותקנים במערכת ההפעלה שלכם ולכן נחפש תחילה את מנהל ההתקן של כרטיס המסך שלכם. לשם כך, נעתיק את שם ההתקנה ונקליד אותו בשורת החיפוש בדפדפן בצירוף הטקסט Windows 10 Driver.

driver-5

מתוך חלון תוצאות החיפוש נבחר באתר היצרן.

driver-6

כעת, נוריד את מנהל ההתקן אל המחשב מתוך אתר היצרן.

שימו לב! בחלק מהמקרים יופיעו מספר מנהלי התקן. הקפידו להוריד את מנהל ההתקן המעודכן ביותר.

driver-7

איך מתקינים את מנהלי ההתקן?

הליך התקנת מנהלי ההתקן במערכת ההפעלה הוא לרוב הליך פשוט למדי.  בחלק מהמקרים תדרשו לבצע חילוץ של הקבצים אל שולחן העבודה ובחלקם תורד תכנית התקנה. בשלב הבא עליכם ללחוץ לחיצה כפולה על קובץ ההתקנה המופיע בסיומת EXE או כקובץ תכנית במערכת ההפעלה והליך ההתקנה יתחיל.

driver-8

שימו לב! במידה והקבצים שהורדתם אינם כוללים קובץ התקנה אלא רק קבצים בסיומת INF. יש לפנות אל תמיכת יצרנית החומרה על מנת לקבל סיוע בהליך ההתקנה.

ומה עושים אם מדובר במחשב נייד?

במרבית המקרים מחשבים ניידים כוללים סט של מנהלי ההתקנים המותאמים לרכיבי  החומרה המותקנים במחשב באתר של יצרן המחשב על פי דגם המחשב הנייד שיש ברשותכם.

לפני שתתחילו בתהליך חשוב לוודא מהו דגם המחשב הנייד שברשותכם. סימול הדגם יופיע לרוב כצירוף של אותיות ומספרים ויכול להופיע בחלק שונים במחשב כמו למשל מתחת למחשב, מתחת למסך או במיקומים שונים (הנחיות מלאות ניתן למצוא באתרי היצרן).

driver-9

לאחר מכן תדרשו לגשת לאתר היצרן ולבחור באפשרות התמיכה באתר, שם תוכלו למצוא את החלק בו זמינים מנהלי ההתקן. כעת, הקלידו את דגם המחשב הנייד שברשותכם וכל מנהלי ההתקן יופיעו לפניכם.

driver-10

driver-11

שימו לב! במידה וביצעתם החלפה או שדרוג של אחד הרכיבים במחשב הנייד שלכם תדרשו לפנות לאתר של יצרן החומרה החדשה שאותה התקנתם במחשב במקביל לצעדים אלו.

מערכת ההפעלה Windows 10 מציגה מגוון רחב של כלים ואפליקציות חדשות שמשלימות את העבודה איתה ומקנות למשתמשי הקצה ממש משתמש נוח ויחיד שעונה על כל הצרכים אבל שומר על יציבות ועוצמה. למעשה מדובר באותו Windows שהכרתם, רק יותר טוב.

מערכת ההפעלה Windows 10 זמינה להורדה בחינם – לקבלת פרטים נוספים בקרו בעמוד המידע של Windows 10.

אהבתם? שתפו...Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on Twitter